Olimme saaneet Dennikseltä muutaman hyvän vinkin, mitä puuhata viimeisenä päivä ennen lähtöä. Meillä oli oikeastaan koko päivä aikaa ennenkuin rodeo ja konsertti alkoivat klo 18.45. Päätimme siis lähteä eläintarhaan! Myös niistä noin miljoonasta muusta ihmisestä ajatus oli hyvä. Perjantaina oli ilmeisesti kaikilla kouluilla kevättauko, sillä me jonotimme johonkin eläntarhan parkkiin suunnilleen tunnin. Ja vain todetaksemme, että siellä ei ollut ainoatakaan vapaata parkkipaikkaa ja vaikka olisi ollutkin, niin siitä olisi ollut vielä vajaan kilometrin kävely itse Zoohon. Totesimme, että nyt ei jaksa ja jatkoimme matkaa.

Päätimme poiketa vielä Galleriassa ja löysimme sen läheltä jonkun ostarin, jossa saimme aamupalaa. Jä löysimme alkoholijuomiin erikoistuneen liikkeen. Se oli aika mielenkiintoinen paikka. Eipä ole kovin monessa paikassa myynnissä niin montaa eri laatua pontikkaa 🙂

Poikkesimme Galleriaan kahville ja vähän tutkailimme kauppoja ihan vaan liikunnan kannalta. Nordstrom -kaupassa bongasin tosielämän Al Bundyn! Toi Nordstrom kauppa kirjoitetaan ilman öön pisteitä, mutta meillä kieli ei taipunut siihen asuun vaan puhuimme Nordströmistä.

Sen suuremmitta kommelluksitta suuntasimme kohti Reliant Stadiumia. Tutustuimme paremmin tivoliin ja kävimme Reliant Arenalla katselemassa hevosia ja hevostarvikkeita. Ei ostettu mitään 🙂


Kävimme vielä tavarataivaassa tutkailemassa paria juttua. Kun mulla oli kerran uudet buutsitkin, niin piti ostaa niihin tarkoitetut sukat. Mä sain muuten pariin kertaan kommenttia ihan vierailta ihmisiltä, että mun buutsit on hienot 🙂


Pienen välipalan (uuniperuna) jälkeen oli aika siirtyä taas rodeoareenalle. Kuvio oli sama kuin alkuviikosta eli ennen rodeota rukoiltiin, esitettiin kansallishymni ja sit oli ilotulitus ja homma pääsi alkamaan.
Toisin kuin voisi luulla, niin rodeossa esiintyvät ’villihevoset’ eivät oikeastaan ole villejä, vaan hevosten vatsan ympäri sidotaan hihna, josta hevoset yrittävät päästä eroon ja ratsastaja yrittää pysyä selässä. Lajia esiteltiin sekä satulalla että ilman satulaa. Kyllä saa ratsastajan niska kyytiä, kun hevonen oikein potkii! Villillä härällä homma toimii samalla tavalla (eli hihna vatsan alle), mutta satulaa ei käytetä. Lisäksi jaossa on tyylipisteitä.

Viimeisenä rodeon ohjelmanumerona oli Mutton bustin, missä lapset ratsastivat lampailla pitäen kiinni kaikin voimin sen turkista. Osa mukuloista valui vauhdissa lampaan vatsan alle, mutta sinnikkäästi pitivät kiinni. Voittaja oli se, joka piti kiinni pisimpään.

Rodeon päätyttyä kenttä raivattiin valmiiksi illan esiintyjää eli Keith Urbania varten. Uskomattoman nopeasti lava saatiin taas siirrettyä keskelle areenaa ja kaikki oli valmiina showta varten vartissa.

Keith Urban otti yleisönsä ja vaikka emme suurinpia faneja olekaan, niin kyllähän se viihdyttävä show oli. Ja tämä kaikki edelleen siihen 18 dollarin (n. 13,50 euroa) hintaan.

Suunnistimme hotellille iltapalan kautta ja menimme tyytyväisinä unten maille.
Anne ja Juhani